
JR102-SC as a Weatherproof Outdoor SOS Call Button Handfree Telephone, it is fully contained within a corrosion resistant cast aluminium weatherproof case with a door providing complete protection against dust and moisture ingress, resulting in a highly reliable product with a long MTBF.
Easy installation. The cable entrance is on the bottom of the phone to prevent from artificial damage, while the button is weather and vandal resistant.
Typical applications include Outdoor Environments, Public Highways, Underground Tunnels / Mining, Offshore Wind Farms, Production Floors, Chemical Processing Sites, Power Stations or inside large Lifting Machinery such as Quayside Container Cranes, Rubber-Tyred Gantry Cranes (RTGs) and bulk-material Ship Loaders.

Die-cast aluminum alloy body with IP66/IP67 rating, IK10 impact resistance, and corrosion-resistant hardware, withstanding -40°C~75°C, dust, moisture and harsh conditions.
Advanced noise reduction filters out ambient noise, ensuring clear on-site and dispatch communication.
Fulfills on-site emergency communication and dispatching requirements across diverse operation scenarios.

Supports integration with external audible and visual alarm beacons for clear call alerts in noisy environments.

| Analog Specification | |
| Power supply | Drawn from telephone line |
| Operating voltage | 24 VDC to 65 VDC |
| Operating current | 20 mA DC to 100 mA DC |
| Ringer operating voltage | 48 VAC to 90 VAC (calling frequency 21 to 54 Hz) |
| Ringing volume | 80 dB (A) @ 1 meter |
| Dialing method | PD or DTMF mode can be set via the menu. DTMF mode in accordance with ITU-T recommendation Q.23 |
| Lightning / Transients | Protection to ITU-T K.21 enhanced levels |
| Programming | It can be programmed remotely via DTMF tones or the keypad |
| Technical Specifications | |
| Compatible with all the standard PABX systems | |
| Remote programming allows you to manage your network from a central location | |
| Programmable auto hang-up timer | |
| Supports automatic dialing with delay after picking up the phone | |
| Supports scheduled dialing to the central control phone to detect whether the phone is working properly | |
| Supports the telephone line to power external light fixed on the top (no external power supply needed) | |
| Supports one relay to remotely control external devices | |
| Can be adapted according to the model of the Analog PABX to support the sequential calling function | |
| Operating temperature -40˚C to 65˚C / Storage temperature -40°C to 75°C | |
| M.T.B.F. exceeds 50,000 hours under normal operating conditions | |


Port

Ship

Highway / Tunnel

Railway

Generating station

Mining industry

Industrial park

Heavy industry

| Package | |
| Unit size | 246*339*124 (mm) |
| Shipping dimensions | 200*300*440 (mm) |
| Packaging materials | Foam padding, carton |
| Weight | Gross weight: 7 kg / Net weight: 6 kg |
We inform you about new solutions, case studies,
cybersecurity and new products.