



JR213-CB Industrial Vandal-Resistant Touchscreen Video Telephone is a handset tablet PC, housed in cold rolled steel box and manufactured to a high standard, these Tablet PCs offer increased resistance to vandalism, and ensure that the primary function of communications is maintained at all times. It delivers stable 2-way video communication with anti‑vandal touchscreen and reinforced handset. Supports RJ45, Wi‑Fi, BT4.2, optional 4G, and hearing assistance. Perfect for high‑traffic public areas and secure facilities.
JR213-CB Industrial Vandal-Resistant Touchscreen Video Telephone is designed to meet the needs of client who experience loss through vandalism. Ideal for parking lots, prisons, railway/metro platforms, hospitals, police stations, ATM machines, stadiums etc.
| Technical Specifications | |
| Screen | 10.1” 720*1280 IPS capacitive screen with touch function |
| OS | Support Android 12 OS |
| SOC | RK3568 |
| CPU | Quad-core Cortex-A55 CPU, with 2.0 GHz |
| GPU | ARM G52 2EE, support OpenGL ES 1.1/2.0/3.2, OpenCL 2.0, Vulkan 1.1 |
| DDR | 4G DDR4 |
| RAM | 64 GB eMMC TF-Card Slot x1 to extend |
| Camera | Front 5MP |
| Power | DC12V |
| Oher Specifications | |
| Support RJ45, with 8 x USB 2.0Port | |
| Support WIFI/BT4.2/external 4G module (optional) | |
| Sim card slot x1, 4 xGPIO, IR slot, fan slot | |
| HDMI2.0/MIPI DSI/EDP/LVDS | |


| Package | |
| Unit size | 350 *290 *60 (mm) |
| Shipping Dimensions | 400*320 *70 (mm) |
| Packaging materials | Pearl cotton, carton |
| Weight | Gross weight: 4 KG / Net weight: 5 KG |
We inform you about new solutions, case studies,
cybersecurity and new products.