
The Explosion Proof Telephone JREX106-A01-AL is designed for voice communication in the hostile enviornment where reliability, efficiency and safety are of prime importance. The telephone can handle the large temperature difference found out-doors, high humidity, exposure to sea water and dust, Corrosive atmosphere, Explosive gases & particles, as well as mechanical wear and tear, making it perfect for use as an emergency telephone.
It's suitable for Metro, Railway, Highway side, Marine, Mining, Tunnels, Steel Plant,Chemical plant,Power plant and related industrial application, etc.
This easy-to-use explosion proof telephone can be used in a variety of hazardous and demanding environments.
For communication in areas which may be hazardous due to the presence of flammable gases or vapors, and/or combustile dusts. In chemical and petrochemical plants, oil refineries, mines, offshore, power generation facilities, bulk loading stations,paint and vamish manufacturing plants, grain processing and similar industries. as well as mechanical wear and tear. Telephone is ideal for security and industrial applications, as well as emergency help.
Certified with the ATEX, IECEx, EAC and INMETRO, JREX106 series demonstrates compliance with:
Ex eb ib [ib Gb] mb IIC T6/T5 Gb
Ex ib [ib Db] tb IIIC T80℃/T95℃ Db
T6/T80℃: -40℃ to +40℃
T5/T95℃: -40℃ to +55℃
Zone 1,2, 22
Features a noise-cancelling mic and G.168-compliant echo cancellation, delivering crisp, stable communication in high-interference sites.
Their rugged design meets industrial requirements as well as Zone 1, 2, 21, 22 operation in Oil & Gas, petrochemical industry, mining, marine, oil refinery, power plant, onshore/offshore...

All-in-one ATEX and IECEx certified solution ensures reliable communication and timely alerts in explosive environments, simplifying deployment and boosting safety.

| Analog Specification | |
| Power supply | Drawn from telephone line |
| Operating voltage | 24 VDC to 65 VDC |
| Operating current | 20 mA DC to 100 mA DC |
| Ringer operating voltage | 48 VAC to 90 VAC (calling frequency 21 to 54 Hz) |
| Ringing volume | 80 dB (A) @ 1 meter |
| Dialing method | PD or DTMF mode can be set via the menu. DTMF mode in accordance with ITU-T recommendation Q.23 |
| Lightning / Transients | Protection meets ITU-T K.21 enhanced levels |
| Programming | It can be programmed remotely via DTMF tones or the keypad |
| Technical Specifications | |
| Compatible with all standard PABX systems | |
| Remote programming, allows you to manage your network from a central location | |
| Programmable auto hang-up timer | |
| Supports automatic dialing with delay after picking up the phone | |
| Supports scheduled dialing to the central control phone to detect whether the phone is working properly | |
| Supports the telephone line to power external light fixed on the top(no external power supply needed) | |
| Supports MIC mute function | |
| Supports call transfer | |
| Can be adapted according to the model of the Analog PABX to support the sequential calling function | |
| Phone line powered | |
| Wiring access, 3xM20 cable gland entry points | |
| Operating temperature -40˚C to 65˚C / Storage temperature -40°C to 75°C | |
| M.T.B.F. exceeds 50,000 hours under normal operating conditions | |


Port

Ship

Highway / Tunnel

Railway

Generating station

Mining industry

Industrial park

Heavy industry

| Package | |
| Unit size | 246*339*124 (mm) |
| Shipping dimensions | 200*300*440 (mm) |
| Packaging materials | Foam padding, carton |
| Weight | Gross weight: 8 kg / Net weight: 7 kg |
We inform you about new solutions, case studies,
cybersecurity and new products.